img

Jak wybierać panele akustyczne?

W naszych mieszkaniach często musimy zmagać się z hałasem i większość z nas nie kwestionuje tego, że stanowi on poważny problem. Nie ma przy tym znaczenia, czy uciążliwe dźwięki dobiegają z zewnątrz, czy też z sąsiedniego mieszkania. Nie tylko irytują, ale również nie mogą przysłużyć się naszemu zdrowiu.

Hałas prowadzi również do problemów z koncentracją, rozkojarzenia, a w skrajnych przypadkach także do depresji, warto więc zadać sobie pytanie o to, jak wyciszyć mieszkanie.

Skąd się biorą hałasy w naszych mieszkaniach?

Bardzo często sami ponosimy za nie przynajmniej częściową odpowiedzialność. W niepamięć odchodzi moda na wnętrza z miękkimi dywanami, firanami i zasłonami, a przecież wszystkie te elementy dekoracyjne znakomicie pochłaniają dźwięki. Nie da się jednak ukryć, że to cienkie ściany są dziś naszym największym problemem. W skrajnych przypadkach są one w stanie przepuszczać niemal każdy dźwięk, a choć problem ten kojarzymy przede wszystkim z budownictwem czasu PRL-u, nie możemy zaprzeczyć, że jest on obecny też w nowych mieszkaniach. Nie oznacza to, oczywiście, że mieszkania nie da się wyciszyć.

Sposoby na wyciszenie mieszkania

Sposobów jest przy tym co najmniej kilka, a jeden z najpopularniejszych zakłada, że ściany zostaną pokryte dodatkową warstwą, która pozwala na izolowanie dźwięków. Zwykle jest to tapeta akustyczna, choć możemy decydować się także na specjalne izolacje. Obecnie szczególną popularnością cieszą się w tym kontekście panele ścienne – nie tylko modne, ale i efektywne. Każda dekoracja tego rodzaju przyczynia się zresztą nie tylko do poprawy izolacji akustycznej, ale i izolacji termicznej w mieszkaniu. Gdy ściany są grubsze, automatycznie przenika do nas bez porównania mniej dźwięków.

Panele akustyczne do mieszkania

Panele akustyczne ścienne

Jeśli w centrum naszego zainteresowania znajdują się panele ścienne, powinniśmy zainteresować się przede wszystkim panelami poliuretanowymi, te mają bowiem najlepsze właściwości nie tylko wyciszające, ale i izolujące. Panele te powstają z wykorzystaniem pianki poliuretanowej, która zapewnia im dodatkową warstwę izolacyjną. Panele te można zresztą nawet dodatkowo wzmacniać przez flokowanie. Innym ciekawym rozwiązaniem, którym warto się zainteresować, są drewniane panele akustyczne. Tu największym atutem wydaje się być ich unikatowa budowa, która przyczynia się do tego, że dźwięki rozpraszają się i mogą być pochłaniane przez panele.

Panele gipsowe soundwave

Panele gipsowe soundwave nie są klasycznymi ściennymi panelami akustycznymi. Opierają się jednak na technologii, która umożliwia zwiększenie ilości odbić dźwięku. Ten staje się przez to rozproszony i równomiernie rozprowadzony, mamy więc do czynienia z efektem odpowiadającym naszym oczekiwaniom. Takie panele pozwalają na radzenie sobie z problemem przegłosu oraz echa, jakie często pojawia się w pomieszczeniach. Jeśli blok, w którym mieszkamy, jest wysoki, panele ścienne mogą okazać się niewystarczające.

Panele akustyczne na sufit

Na szczęście, mamy do czynienia z problemem, który da się rozwiązać, warto więc zainteresować się panelami akustycznymi na sufit. Ponownie znakomicie sprawdzają się panele piankowe, które są na tyle lekkie, że ich montowanie na suficie jest bezpieczne.

Karolina Zaniewska

Redakcja meble-momir.pl

Zobacz również