img

Jak wybrać biurko dla dziecka?

Ktoś powiedział kiedyś, że dzieci uczą się przez wszystko co robią. Rzeczywiście dla malucha tak naprawdę każda rzecz to nowość, dlatego budzi ciekawość i ekscytację. Dzieciaki chętnie poznają świat przez zabawę, naukę. Jeśli chcemy zapewnić prawidłowy rozwój konieczne będzie aranżowanie miejsca, w którym dziecko będzie mogło wygodnie usiąść i w spokoju poznawać świat.

W takim naukowym kącie ważne będzie oczywiście biurko. Najważniejsze, by było duże, wygodne i dobrze dobrane do wieku dziecka. To jak komfortowy statek, na którym maluch wypłynie na nieznane do tej pory dla siebie wody.

Wysokość biurka

W szkołach można spotkać meble, których kształt oraz wysokość będzie regulowana przez przepisy. Organizując miejsce pracy dla dziecka trzeba pamiętać i przede wszystkim skupić się na ergonomii biurka. Pierwsze biurko kupuje się gdy dziecko ma około 6 lat i będzie rozpoczynać naukę szkolną. W tym okresie maluch mierzy około 120 -125 cm wzrostu. Dla brzdąca najlepiej będzie sięgnąć po biurko, które ma 55 cm wysokości. Dobrze będzie również zwrócić uwagę na to, że dziecko szybko rośnie, dlatego z roku na rok ta wysokość biurka musi być większa. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupowanie biurka o regulowanej wysokości pupila. Zazwyczaj wybiera się model, który będzie regulowany na poziomie 55-75 cm. Istotną kwestią będzie między innymi to jakie jest nachylenie pulpitu mebla. Dziecko będzie inaczej siedzieć, gdy czyta czy rysuje. Optymalne nachylenie to 30 stopni do czytania 15 do pisania i 5 do rysowania.

Biurko + krzesło = zgrany tandem!

Odpowiednie biurka to takie, które mają kształt prostokąta albo też literę L. Drugi model będzie obszerniejszy więc będzie odpowiadał tym maluchom, które przy biurku nie tylko uczą się i odrabiają lekcje, ale będą również korzystać z komputera. Jeśli dziecko spędza sporo czasu przy komputerze trzeba dbać o to, by miedzy oczami a ekranem było minimum 50 cm odległości.

Miejsce do nauki dla dziecka

Dobra opcją jest inwestycja w biurko wyposażone w wysuwaną półeczkę na klawiaturę i mysz. Oprócz biurka będzie trzeba także zadbać o dobre krzesło biurowe. Mebel powinien mieć podpórki pod łokcie i regulowany kąt oparcia a także regulowaną wysokość siedziska. Istotne będzie to, by dziecko miało w trakcie spędzania czasu przy biurku prawidłową postawę.

Nowoczesne 2 w 1

W niewielkim pokoju dziecka będzie się bardzo dobrze sprawdzać łóżko piętrowe z wbudowanym biurkiem. Konstrukcja taka jest drewniana albo stalowa. Designerzy będą dbać o to, by takie mebel były określane jako tak zwane meble inteligentne. Dlatego pojawiają się regulowane półki, ruchome blaty, sprytne organizery, które pozwolą na przechowanie książek oraz dokumentów.

Postaw na styl i funkcjonalność

To co będzie bardzo ważne to odpowiednie połączenie w tym elemencie stylu i funkcjonalności. Obecnie modne są między innymi propozycje, które mają charakter prowansalski, eklektyczny czy tak zwane shabby-chic. Zazwyczaj w takich biurkach znajdziemy również cała masę przydatnych schowków, gdzie będzie można trzymać drobiazgi

Mariusz Stolarski

Redakcja meble-momir.pl

Zobacz również