img

Łóżeczko dziecięce: jak wybrać łóżko dla niemowlaka?

Łóżeczko dziecięce jest jednym z podstawowych elementów, które kupujemy, gdy przygotowujemy się na przyjście potomka na świat. Warto dowiedzieć się czym można się kierować wybierając łóżeczko dziecięce dla naszego dziecka. Mamy dla was opis najbardziej popularnych produktów. Na pewno wybór łóżeczka nie będzie prostym zadaniem. Nie zawsze ta szeroka oferta w sklepach będzie nam ułatwiać podejmowanie decyzji.

Mamy całą masę modeli, kolorów, rozwiązań innowacyjnych. Kupującym aż może zakręcić się w głowie. Dlatego prezentujemy te czynniki, które należy brać pod uwagę, gdy wybiera się łóżeczko dla dziecka.

Łóżeczka dziecięce mają tradycyjnie wymiary 120x60 albo 140x70. Najbardziej popularny model to łóżeczko drewniane ze szczebelkami. Taki typ mebla jest już doskonale sprawdzony przez pokolenia i dzieci nadal często z takich łóżeczek korzystają. Szczebelki gwarantują bezpieczeństwo, zazwyczaj cześć będzie można demontować, by łóżeczko dobrze spełniało swoją rolę przez kilka lat.

Co bierzemy pod uwagę wybierając łóżeczko?

Możliwość regulowania poziomu

Warto wybrać takie łóżeczko, w którym można regulować poziom. Noworodki mogą spać i wypoczywać na wyższym poziomie, łatwiej będzie dziecko wyjąć z łóżeczka i się nim zajmować. Niemowlęta oraz starsze dzieci, które potrzebują więcej przestrzeni i zaczną powoli siadać i wstawać będą miały łóżko na niższym poziomie.

Dobór właściwego materiału dziecięcego łóżeczka

Kupując łóżeczko, które będzie wykonany z dobrej jakości materiału wydamy więcej niż za słabej jakości komponenty. Jednak taka inwestycja będzie dla nas opłacalna w dłuższej perspektywie, ponieważ łóżeczko takie będzie dziecku lepiej służyć, będzie bezpieczne i bardzo możliwe, że będzie mogło także służyć drugiemu dziecku. Warto więc postawić na dobre jakościowo łóżka.

Spokojny sen niemowlaka

Najlepsze niemalowane łóżeczko

Takim najlepszym wyborem będzie łóżeczko drewniane i niemalowane. Jeśli jednak używane były jakieś farby w trakcie jego produkcji trzeba sprawdzić czy te farby mają atesty i sa w pełni bezpieczne dla dziecka. Małe dzieci będą gryźć takie łóżeczko, gdy zaczną się pojawiać pierwsze żeby i dlatego naturalny materiał to bardzo ważna sprawa.

Dodatkowe możliwości

Jeśli chodzi o takie dodatkowe opcje najczęściej będzie to możliwość usuwania pojedynczych szczebelków z łóżka, dzięki czemu dłużej będzie można z niego korzystać. Niektóre modele mają także zdejmowany bok co będzie przydatne przy chodzących, większych dzieciach.

Wybór odpowiedniego materaca do łóżeczka

Wybierając łóżeczko dziecięce nie będzie można zapominać o materacu. Najczęściej polecane będą materace lateksowe, które maja ortopedyczne właściwości. Dobrym wyborem jest materac z pianki, która ma wysoka gęstość. Materac można w prosty sposób sprawdzić. Jeśli postawiony pod ścianą będzie się utrzymywał samodzielnie można oczekiwać, że w łóżeczku dziecka dobrze się sprawdzi.

Akcesoria do dziecięcego łóżeczka

Do łóżeczka dziecka należy także dobrać odpowiednie akcesoria. Takim dobrym rozwiązaniem są specjalne ochraniacze na szczebelki, które będą minimalizować szczutki uderzeń dziecka. Dobrym wyborem może być baldachim, który chroni przed ostrym światłem oraz innymi zewnętrznymi. Można również zawiesić nad łóżeczkiem specjalną karuzelę, dzięki której dziecko będzie rozwijać swoje zmysły.

Magdalena Chojnacka

Redakcja meble-momir.pl

Zobacz również