img

Nowe pomysły na ozdoby ścienne

Jeszcze nie tak dawno stawialiśmy przede wszystkim na proste i gładkie ściany oraz na całą masę bibelotów, które poukładaliśmy na półkach. Dziś jednak trudno nie odnieść wrażenia, że taki styl to wspomnienie minionej epoki. Obecnie stawia się przede wszystkim na wnętrza, które są przestronne i wolne od bałaganu. Tu atutem są nie tylko eleganckie meble, ale i ściany ozdobione w ciekawy sposób.

Dopuszczalne jest bawienie się kolorami farb, fototapetami i nawet wyjątkowo oryginalnym wzornictwem. Każdy sezon wprowadza przy tym nowe rozwiązania, a w tym na takie miano z pewnością zasługują ściany, które są dekorowane z wykorzystaniem oryginalnych paneli 3D, betonu architektonicznego, a nawet ozdobnej cegły. Jak jednak wykorzystać te rozwiązania, aby efekt końcowy rzeczywiście przypadł nam do gustu?

Panele 3D – inspirujące formy i wzory

Mówiąc o ciekawych trendach, z jakimi mamy do czynienia w tym roku, nie można nie wspomnieć o panelach 3D. Ich montaż nie należy do działań skomplikowanych, a my w zamian otrzymujemy wnętrza, które są nietuzinkowe. Co ważne, wcale nie musimy stawiać na chłód nowoczesności. Panele 3D potrafią sprawić też, że wnętrze stanie się przytulne i ciepłe. Faktur, kolorów i materiałów jest na tyle dużo, że znalezienie idealnego połączenia nie powinno stanowić dla nikogo większego problemu. Trójwymiarowe panele ścienne charakteryzują się również tym, że nie ma jednego pomieszczenia, w którym mogą one funkcjonować. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby umieścić je w salonie i sypialni, jednakowo dobrze będą się one jednak sprawdzać także w kuchni.

Jaki materiał na ścianę?

Panele 3D różnią się między sobą, a jednym z kryteriów różnicujących jest to, które dotyczy materiału, z jakiego je wykonano. Może być to zarówno gips, jak i płyty MDF i pianka poliuretanowa, a każdy z materiałów posiada charakterystyczne dla siebie właściwości. Panele ścienne z płyt MDF zwracają na siebie uwagę choćby dlatego, że nic nie stoi na przeszkodzie nie tylko temu, aby je pokryć kolorem, ale i temu, aby zostały oklejone z wykorzystaniem folii, która sprawi, że będą jeszcze lepiej chronione przed uszkodzeniem.

Dekoracja ścian

Folia ma i ten atut, że pozwala nam na dokonanie wyboru tego, czy interesują nas panele matowe, czy też na wysoki połysk. Co ważne, panele 3D nie tylko dobrze wyglądają. Są też chętnie stosowane przez osoby, które zastanawiają się nad tym, jak możliwie skutecznie wyciszyć pomieszczenie.

Beton, cegła i kamień

Oczywiście, choć mamy do czynienia w ich przypadku z popularnym sposobem zdobienia ścian, nie można zapominać o tym, że nie jest to wcale sposób jedyny. Obecnie w modzie są także płyty betonowe i to wcale nie takie, które kojarzyłyby się nam z wnętrzami pustymi i bezosobowymi. Obecnie beton architektoniczny to oryginalna ozdoba, idealnie pasująca do wielkomiejskiej, nowoczesnej aranżacji. Beton nie jest zresztą jedynym tego typu rozwiązaniem. Osoby, które szukają czegoś nieco bardziej subtelnego, mogą zdecydować się na oryginalne płytki – zarówno ceglane, jak i kamienne. Co ciekawe, te nie muszą być wcale ozdobą jedynie nowoczesnych wnętrz, budzą bowiem pozytywne skojarzenia z tak lubianym przez wiele osób stylem rustykalnym.

Mariusz Stolarski

Redakcja meble-momir.pl

Zobacz również