img

Panele ścienne do salonu

Projektowanie funkcjonalnego oraz nowoczesnego i komfortowego mieszkania to nadal spore wyzwanie, choć już coraz mniejsze dla wielu osób. W ofercie firm zajmujących się sprzedaż elementów wykończenia wnętrz znajdziemy masę interesujących propozycji.

Ściany w salonie będzie można pokryć tapeta, pomalować, położyć płytki, boazerię albo wybrać modne w ostatnim czasie panele, które są wygodne, ponieważ montaż można wykonać samodzielnie bez udziału ekipy budowlanej. Ekonomiczny walor tego rozwiązania to atrakcyjna cena paneli w stosunku do rozwiązań tradycyjnych. Panele będą również mogły zostać na ścianie przy zmianie mebli.

Samodzielny montaż

Trzeba się zastanowić głównie nad tym czy panele w salonie maja być montowane na jednej ścianie czy na wszystkich, czy pokrywać je mają w całości czy do pewnej wysokości. Powierzchnie przeznaczone pod panele trzeba będzie dokładnie czyścic oraz gruntować. Gruntowanie paneli nie jest konieczne, jednak ostateczna decyzja uzależniona jest od materiału wykonania. Szczegółowe informacje znajdziemy na ulotce dołączonej do produktu. Przed położeniem panele należy dokładnie mierzyć, sprawdzić wzór jaki tworzą i w zależności od oczekiwań rozplanować jak maja być położone. Oprócz tego trzeba również sprawdzić jaki będzie klej zalecany do montażu. Dzięki temu nie będzie problemów z odklejaniem czy odkształceniem paneli. Jeśli na ścianie są kontakty, gniazdka elektryczne czy inne elementy, nie będzie problemu ponieważ panele można nawiercić czy przycinać.

Samodzielne dekorowanie

Elementem dekoracyjnym, który ma charakter dekoracyjny są panele wielowymiarowe, które przypominają fakturą tynk. Mogą występować w formie cegieł, kamieni ułożonych bok siebie bądź tez jako mozaika. Doskonale będą także imitować materiały naturalne. Wybrać można gotowe, oferowane przez producenta kolory bądź tez wybrać własnoręcznie malowane. Idealnie nadają się do tego celu panele gipsowe, które maja fantazyjne wzory, szczególnie te przypominające desenie z lat 70-tych.

Aranżacja salonu

Do wyboru jest wiele rodzajów profilowania. Wysokiej klasy panele ścienne gipsowe będą przyjazne środowisku i nie wydzielają niezdrowych substancji. Dzięki gładkiej powierzchnie regulują wilgotność powietrza, są ognioodporne i nie przyciągają kurzu. Nadają się bardzo dobrze także do izolacji akustycznej.

Panele można samodzielnie malować farbą do wnętrz, jeśli przygotowana jest pod kątem podłoża gipsowego. Do malowania posłuży pędzel lub miękki wałek, który nie będzie miał problemu z dotarciem do trójwymiarowej powierzchni. Od jakości farby, staranności jej położenia będzie uzależniona odporność paneli na kurz, brud oraz plamy. Panele 30 nadają się do montowania w pionie i w poziomie. Większość modeli jest tak przygotowanych, że układane jeden obok drugiego będą tworzyć spójny wzór. Niektóre modele maja dwa moduły, które układa się naprzemiennie.

Samodzielne czyszczenie i konserwacja

Zaletą paneli będzie to, że łatwo można je utrzymywać w czystości. Na kamiennych nie widać brudu, drewniane zmywa się wodą z dodatkiem płynu do konserwacji drewna, plastikowe czyścić można woda z mydłem. Nie będzie więc problemów z ich sprzątaniem.

Magdalena Chojnacka

Redakcja meble-momir.pl

Zobacz również