img

Pokój ucznia – jak prawidłowo go urządzić?

Pokój dla dziecka, które do szkoły chodzi musi być nie tylko przytulny, ale także powinien być funkcjonalny. Ma stać się ostoja dla ucznia, w której może on odpocząć od codziennych trosk, ale także będzie to miejsce pracy, w którym ochoczo będzie mógł brać się do nauki. Jak więc można urządzić pokój ucznia, co można tam znaleźć i jakich zasad trzeba przestrzegać?

To nadal pokój dziecka?

Rodzice często zapominają o tym, że dziecko nie zawsze będzie podobać się to co jest najmodniejsze. Uczniowi nie będzie potrzebny pokój, który będzie kopiowany z katalogu, ale dobrze przygotowana oraz przemyślana przestrzeń, który połączy upodobania i hobby z obowiązkami. Niezależnie zatem od tego czy pokój urządzamy dla ucznia z pierwszej klasy podstawówki czy liceum zawsze należy wyboru konsultować z pociechą.

Meble, których nie może zabraknąć

Podstawą każdej sypialni będzie łóżko. W pokoju ucznia nie może go zabraknąć. Jednak w tym przypadku można również zdecydować się na składaną sofę. Jest to idealne rozwiązanie w niewielkich pokojach. Dziecko będzie mogło swobodnie spędzać w nim czas nawet podczas zabawy z przyjaciółmi. Kolejnym obowiązkowym elementem będzie biurko. Wielkość uzależniona będzie od tego czy będzie tam komputer albo inny sprzęt elektronicznych. Jeśli nie to jego gabaryty nie muszą być większe niż to, by dziecko mogło tam wygodnie usiąść i łokcie położyć na blacie. Krzesło w pokoju ucznia musi być komfortowe, będzie tam spędzał wiele godzin i dlatego musi mieć odpowiednie podparcie dla kręgosłupa.

Oświetlenie w pokoju ucznia

Istotną rolę ma między innymi lampka na biurku. Musi dawać tyle światła, by dziecko miało dobre warunki do nauki a jednocześnie mogło po zmroku mieć światło, które pozwoli poruszać się po pokoju. Mocna żarówka w jednym punkcie jednak męczy wzrok i może prowadzić do jego uszkodzenia.

Meble do pokoju ucznia

Wybierając główną lampę trzeba będzie postawić na zróżnicowane światło, różne barwy będą bowiem zachęcać dziecko do działania. Zimne światło wspiera naukę a ciepłe odcienie powodują relaks i wyciszenie.

Biurko dla dziecka - jakie wybrać?

Dobierając meble do pokoju nauki powinniśmy kierować się nie tylko estetyką ale przede wszystkim funkcjonalnością. Stół czy biurko do pracy musi mieć przynajmniej 120 cm szerokości. Dzięki temu pomieści się tam wszystkie potrzebne rzeczy. Dobrą inwestycją będzie kupowanie sprzętów, które pozwolą regulować wysokość. Dzięki temu rosną razem z użytkownikiem. Wybierając krzesło trzeba myśleć o regulowanym oparciu, które będzie dawać optymalne ułożenie kręgosłupa.

Pokój dla ucznia: miejsce do relaksu i zabawy

Zabawa nie opiera się wyłącznie na zabawkach. Musimy także mieć wolne miejsce na podłodze. Na układanie klocków, tance, skakanie, jazdę samochodami. Podłoga więc musi być również komfortowa, ciepła i co ważne także łatwa do czyszczenia. By dziecko mogło przyjmować kolegów warto będzie postawić na kącik z kanapą, fotelami oraz niewielkim stolikiem. Jako ciekawy dodatek dołączyć można między innymi hamak czy specjalny wiszący stolik.

Karolina Zaniewska

Redakcja meble-momir.pl

Zobacz również