img

Sztuka wyboru łóżka dla starszego dziecka

Gdy kupujemy łóżko, powinniśmy wystrzegać się decyzji przypadkowych, zdrowy i spokojny sen ma bowiem nieoceniony wpływ na to, jak się czujemy. Owszem, duże znaczenie ma nasza wygoda, nie można jednak zapominać także o względach praktycznych a także o atrakcyjnym wyglądzie. Łóżka, wersalki i sofy często bywają uznawane za wyznaczniki stylu w konkretnym pomieszczeniu.

Ma to szczególne znaczenie wówczas, gdy w centrum naszego zainteresowania znajduje się pokój dziecka lub nastolatka. Meble dla najmłodszych powinny być więc nie tylko stylowe, ale również dopasowane do potrzeb swojego małego użytkownika. Dziś, na szczęście, mamy do czynienia z wyborem, który powinien usatysfakcjonować nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Na co zwracać uwagę?

W pierwszej kolejności powinniśmy zatem dążyć do tego, aby łózko zostało dopasowane nie tylko do wieku dziecka, ale i do charakterystycznych dla niego upodobań. Dobrze, jeśli jest miłe dla oka, a jednocześnie spełnia najważniejsze funkcje nie ograniczając się wyłącznie do bycia elementem ozdobnym.

Bezpieczeństwo

Kluczową cechą, jaką powinno posiadać dziecięce łóżko niezmiennie pozostaje jednak bezpieczeństwo. Wiele zależy przy tym od tego, z jakiego materiału zostało ono wykonane. Nie powinniśmy dopuścić także do tego, aby dziecko ryzykowało kontakt z ostrymi fragmentami. Podczas wyboru warto upewnić się zatem, że łózko posiada atesty bezpieczeństwa. Nie można przy tym ignorować jakości farby, jaką zostało ono pokryte dążąc do tego, aby była ona ekologiczna i nie powodowała alergii. Jeśli dziecko jest jeszcze małe lub zmaga się z problemem uczulenia, najlepszym rozwiązaniem z pewnością okażą się propozycje nielakierowane.

Wyposażenie sypialni dziecka

Funkcjonalność

Jeśli decydujemy się na klasyczne łóżko sypialniane, musimy liczyć się z tym, że nie będzie ono posiadało szuflady na pościel, a więc rozwiązania, które jest wymieniane wśród jego największych zalet. Jeśli łózko znajduje się w oddzielnym pomieszczeniu, nie jest to szczególnie duży problem, jeśli jednak mamy do czynienia z klasycznym pokojem dziecięcym, brak miejsca, w którym możemy przechowywać pościel, może być szczególnie uciążliwy. Jeśli łózko jest rozkładane, jeszcze przed zakupem warto upewnić się, jak zastosowany w nim mechanizm sprawdza się wówczas, gdy chce się go wykorzystywać. Obsługa nie powinna przy tym być zbyt skomplikowana, dzieci lubią bowiem poczucie samodzielności. Jeśli decydujemy się na zakup łóżka pojedynczego, stawiajmy na rozwiązania wyposażone w zagłówek poddający się regulacji.

Rodzaje łóżek

Podczas poszukiwań łózka do pokoju dziecka należy mieć na uwadze nie tylko jego rozmiar, ale i wygląd. Przy łózkach rozkładanych należy unikać tych, których rozłożenie wymaga odsunięcia od ściany. To niepraktyczne rozwiązanie nie sprawdza się zwłaszcza na ograniczonej przestrzeni, a z taką mamy do czynienia w większości dziecięcych pokoików. Pojedyncze łóżka mają ten plus, że nie trzeba ich rozkładać. Rozwiązaniem kompromisowym może okazać się przy tym wersalka. Tu mogą spać dwie osoby, jedno dziecko wcale nie musi jej przy tym rozkładać. Ciekawym rozwiązaniem jest też tapczan, sofa oraz kanapa.

Magdalena Chojnacka

Redakcja meble-momir.pl

Zobacz również